خواص و فن آوری تولید ماءالشعیر

مراحل تولید ماءالشعیر و فواید آن بر سلامتی

ماء الشعیر

ماء الشعیر ازجمله نوشیدنی هایی است که به گفته متخصصان و کارشناسان تغذیه خواص زیادی برای بدن دارد . تنها ماده ای که به عنوان افزودنی در ماء الشعیر استفاده می شود عصاره رازک است که خواص طبی زیادی دارد که از آن جمله می توان به دافع بودن سنگ کلیه، مدر بودن، ضد عفونی کننده دستگاه گوارش و ضد عفونی کننده دستگاه تنفس اشاره کرد. علاوه بر اینها ماء الشعیر با دارا بودن گروه ویتامین های B و اسید آمینه برای پوست و مو بسیار مناسب است و خواص درمانی بسیاری برای خانم ها ی باردار و شیرده دارد و تا حدودی در افزایش ضریب هوشی موثر است .

مراحل تولید

در روند تولید ماء الشعیر، جوی خریداری شده به واحد بوجاری منتقل می شود . واحد بوجاری مکانی است که جو در آن پاک و تمیز می شود و جویی که در دنیا استفاده می شود جوی دو ردیفه نام دارد.

دلایل استفاده از جوی دو ردیفه پروتئین کم و دانه های هم سایز روی شاخه است که ضایعات را کمتر می کند، سپس جو در قیف ریخته شده و توسط بالابر باسکول می شود.

جو در دو مرحله سرند می شود و ضایعاتش گرفته شده و مجدداً باسکول می شود که مرحله اول بوجاری می باشد. در مرحله دوم دقت عمل بیشتری صورت می گیرد که در این مرحله علاوه بر دانه بندی، ضایعات فلزی احتمالی و سنگریزه ها از جو جدا شده سپس جو وارد تانک ذخیره می گردد. بعد از مرحله بوجاری، جو به مخزن های شست و شو و ضدعفونی رفته طی ۳۰ ساعت شسته می شود.

و…

عمل شست و شو و ضد عفونی جو درسه مرحله انجام می گیرد . در خاتمه ۳۰ ساعت شست و شو، توده جو به سالن جوانه زنی پمپ و به ابتدای سالن می رود . دستگاهی که در این سالن وجود دارد در هر حرکت رفت و برگشت خود، توده را جابه جا می نماید تا دانه ها از کف رطوبت جذب نمایند. دمای سالن جوانه زنی بین۱۷ الی ۲۰ درجه سانتیگراد و رطوبت آن بالای ۷۰ درصد می باشد که این شرایط باعث می شود تا جو بین ۹ الی ۱۱ میلی متر جوانه بزند و به مالت تبدیل گردد.

در مرحله جوانه زنی بر اثر عملکرد آنزیم های مختلف موجود در جو مواد مغذی بسیاری تشکیل و یا افزایش می یابند مانند ویتامین های گروه B و اسید های آمینه ضروری که توده ها پنج روز در این سالن می مانند، مالت به دست آمده در مخزنی ریخته شده و به مدت ۳۰ دقیقه خیس خورده و سپس آسیاب شده و در تانک پخت ریخته می شود. مالت به همراه آب به مدت ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه در تانک پخت و در دمای ۷۶ درجه سانتیگراد پخته می شوند .

 

بعد از گذشت زمان لازم مالت به فیلترتانک منتقل شده و در تانک جوش عصاره رازک و شکر به آن  افزود

میشود و بعد از حدود سه ساعت به تانک ویرپول رفته و در آنجا به خاطر حالت گردابی به وجود آمده لرد از مایع جدامی گردد. سپس مایع به دست آمده به چیلر منتقل شده و در آنجا شوک حرارتی داده می شود و این شوک حرارتی اولین قدم برای جلوگیری از الکلی شدن مایع می باشد. آب جو دارای مخمر وحشی است که در محیط مساعد باعث ایجاد الکل می شود برای جلوگیری از فعال شدن مخمر، شوک حرارتی ایجاد می شود که مخمر وحشی این اختلاف دما را تحمل نکرده و از بین می رود.

 

شربت به دست آمده دراین مرحله به سردخانه رفته و حجم آن با آب دوبرابر می شود وسپس به دستگاه فیلتراسیون می رود. دربخش فیلتراسیون مایع شفافی با نام ماءالشعیر به دست می آید. محصول به دست آمده به سالن بسته بندی می رود و به صورت تمام اتوماتیک درشیشه و قوطی ریخته می شود. وقتی مایع داخل بطری و شیشه پر می شود به مدت ۳۰ دقیقه در دمای ۷۲ درجه سانتیگراد پاستوریزه می شود. در این مرحله محصول آماده حمل به بازار است .در شرایط امروز با توجه به آگاهی مصرف کننده از مضرات نوشابه های گازدار متداول، ماءالشعیر می تواند جایگزین خوبی در سبد خرید خانواده باشد.

 

فواید ماءالشعیر

ماءالشعیر حاوی مالت، جو، گلوکز، ویتامین های گروه B ، گروه C واسیدهای آمینه و آب کربوناته است و به دلیل داشتن مخمرحاوی ویتامین های گروه B بوده که برای سلامتی پوست و مو و افزایش وزن افراد لاغر مفید و مصرف آن برای کلیه و افزایش ادرار مفید است.

بسیاری از مواد مغذی مالت در هنگام جوشش وارد آب می شوند و ارزش غذایی خوبی از نظر املاح، ویتامین ها و اسید های آمینه به این نوشیدنی می بخشند. از ۲۰ نوع اسیدآمینه مورد نیاز بدن ۱۶ نوع دراین نوشیدنی موجود است که برای رشد کودکان ضروری و مفید است. ازاین رو این نوشیدنی به مادران باردار در حد متعادل توصیه می گردد. همچنین این محصول از منابع خوب برخی فیتوکمیکال ها از جمله فلاوونوئیدها، کاروتنوئیدها وآنتوسیانیدها است و مصرف آن می تواند در بهبود عملکرد خون رسانی قلب و همین طور کاهش ابتلا به پرفشاری خون، سلامت کلیه ها، محافظت از بدن در برابر بروز سرطانها، سکته های قلبی و مغزی موثرباشد. از گذشته برای درمان سل، بیماریهای ریوی، سردرد و تنگی نفس ازاین محصول استفاده می شده و همچنین به خاطر خاصیت ضدعفونی کنندگی روده برای جلوگیری از وبا توصیه گردیه است.

در ادامه…

به علت دارا بودن اسید های آلی دراین نوشیدنیها در افرادی که ترشح اسید معده آنها کم و نامطلوب است اثرات خوبی دارد و در هضم غذا نیز کمک می کند . همچنین اثر آن دردرمان نقرس و سرفه های خشک نیزمورد نظر است. البته این نوشیدنی به خاطر بالابردن اشتها می تواند باعث اضافه وزن نیز گردد از این رو به افرادی که ازلاغری مفرط رنج می برند توصیه می شود در مصرف این نوشیدنی باید اعتدال را رعایت نمایند زیرا مصرف مزمن و بیش از حد آن می تواند باعث بزرگی شکم شود.

رازک

رازک ویژگی های خاصی به این نوشیدنی می دهد و یکی از دو جنس موجود در خانواده شاهدانه است. این گیاه علفی چند ساله و بالارونده گل های نر و ماده را در دو پایگاه جداگانه ایجاد می نماید. این گیاه در مناطق شمالی ایران می روید و اثر ضد دردی رازک از مورفین با دوز نیم میلی گرم بر کیلو گرم بیشتر و از اثر مورفین با دوز یک میلی گرم بر کیلوگرم کمتراست. رازک با رسوب پروتئین باعث شفافیت آن می شود و عطر خاصی به آن می بخشد. همچنین ته مزه تلخ ماءالشعیر مربوط به رازک بوده و نیز با خاصیت آنتی بیوتیکی که به پایداری ماءالشعیر کمک می کند موجبات ثبات این نوشیدنی را فراهم می کند.

علی دادوران

همه مطالب نویسنده

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. این فیلد الزامی است.