خوراکی های خوشمزه که عملکردی همانند سیانور دارند

به نظر می‌رسد چیزهای خطرناکی در آشپزخانه شما وجود داشته باشد که از آنها بی‌خبرید و بسیاری از غذاهایی که اغلب طعم خوشمزه‌ای نیز دارند.

قارچ دکمه ای

  قارچ تمام قارچ‌ها با هم برابر نیستند. همانطور که می‌دانید قارچ خوراکی دکمه‌ای (Crimini) تکمیل کننده طعم پاستا است. اما توجه داشته باشید برخی از قارچ‌ها سمی هستند و می‌توانند باعث مرگ شوند. 

گوجه فرنگی‌ها

گوجه فرنگی‌ ها از آن دست سبزیجاتی هستند که در آشپزخانه کاربردهای فراوانی دارند. اما برگ‌های آن حاوی سمی به نام گلیکوالکولید است که اگر به طور ناخواسته مصرف شود، می تواند ناراحتی معده(Stomach)، گرفتگی شدید عضلات و اضطراب ایجاد کند. بنابراین در موقع پاک کردن آن حتما برگ ها و ساقه‌هایش را خوب پاک کنید.

ریواس

 برگ ریواس از ریواس می‌توان برای خوشمزه کردن انواع غذاها استفاده کرد اما برگ این گیاه سمی است. مسمومیت حاصل از خوردن برگ ریواس می‌تواند به تنگی نفس، تشنج، نارسایی کلیه و در برخی موارد نادر منجر به مرگ (Death)شود.

بادام زمینی

بادام زمینی یکی از شایع‌ترین آلرژی‌های شناخته شده، توسط بادام زمینی به وجود می‌آید. این آلرژی که معروف به واکنش آنافیلاکسی است، می‌تواند منجر به سفتی شدید راه‌های تنفسی شود.

در برخی موارد این آلرژی می‌تواند به انسان شوک وارد کرده و باعث بیهوشی شخص مصرف کننده آن منجر شود.

این خطر اگر درمان نشود، می‌تواند برای کسانی که به بادام زمینی و ترکیبات آن آلرژی دارند، بسیار خطرناک باشد. خانواده‌ها باید بیشتر مراقب بچه‌هایی که از این آلرژی رنج می‌برند، باشند. تا بچه‌هایشان ناخواسته از بادام‌ زمینی و ترکیبات حاوی بادام زمینی مصرف نکنند.

سیب زمینی

سیب زمینی در ساقه و برگش دارای سم است. مسمومیت حاصل از سیب زمینی بسیار کمیاب است. بیشترین مرگ و میر و مسمومیت‌های شدید از سیب زمینی‌های سبز و نوشیدن عصاره برگ آن است.

گیلاس

گیلاس در موقع خوردن گیلاس مراقب هسته‌ های آن باشید که در دهانتان خورد نشود، زیرا هسته‌های گیلاس حاوی مقداری سم به نام سیانید هیدروژن است.

گوشت خام و تخم مرغ خرد شده گوشت‌ های خام از جمله؛ گوشت قرمز، مرغ، غذاهای دریایی و تخم مرغ اگر در شرایط بهداشتی نگهداری نشود، می‌توانند با باکتری سالمونلا آلوده شوند.

این باکتری در بدن باعث ایجاد گاستروانتریت می‌شود. اگر باکتری سالمونلا وارد جریان خون شود، برای کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند، می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

بنابراین در حفظ و نگهدار این موادغذایی دقت کرده و قیل از مصرف آنها را خوب پخته و سپس مصرف کنید.

بادام‌ها بادام درختی دارای فواید بسیار زیادی است. اما آنها نیز می‌توانند سمی باشند. توجه داشته باشید بادام‌های تلخ در حالی که به شکل خام باشند، دارای سم به نام سیانور هستنند. کسانی که با این سم مسموم شوند، حتما باید در شرایط ویژه تحت درمان قرار گیرند.

هات داگ

این نوع فست فود که خیلی هم طرفدار دارد، علت اصلی خفگی و مرگ و میر در بین کودکان است. در مواد استفاده شده در هاد داگ‌ها به خاطر فراوری بودن و همچنین طرز تهیه آن، می‌تواند شرایط رشد میکرو اورگانیسم‌های خطرناک را به وجود آورد. از این رو تا جایی که برای‌تان مقدور است، از خوردن این قبیل غذاها خودداری کنید.

میوه‌های هسته دار و دانه های سیب دانه سیب و هسته میوه‌هایی چون هلو و زردآلو نیز درونشان مقداری سم وجود دارد.

آقطی (Elderberry) این نوع میوه که از انواع توت‌ها به حساب می‌آید و معمولا درون شربت‌های دارویی و نوشیدنی‌های قندی کاربرد دارد. برگ و ساقه این گیاه می‌تواند باعث نارحتی شدید معده شود. پس در هنگام استفاده از آن ساقه و برگ‌هایش را به خوبی از میوه‌ها جدا کنید، سپس از این میوه‌ها استفاده کنید.

روغن کرچک

روغن کرچک اگر به صورت بهداشتی و ایمن تهیه نشود، می‌تواند باعث مسمومیت شود. روغن کرچک حاوی سمی به نام ریسین است. توجه داشته باشید که از هر جایی این روغن را تهیه نکنید.

عسل آلکالوئیدهای پیرروزییدین سمی است

که در مواد شیرین و چسبنده یافت می‌شود. اگر عسل به صورت پاستوریزه درست نشود. خوردن آن می‌تواند باعث سردرد، سرگیجه، ضعف و استفراغ شود. خوردن بیش از حد موادی که دارای چنین سمی باشد، می‌تواند مرگبار نیز باشد.

 انواع لوبیاها

این نوع حبوبات برای شما بسیار مناسب هستند، مگر این که آنها را نادرست برای مصرف آماده کنید. برای اینکه ماده سمی لکتین موجود در لوبیاها که برای سلول‌های معده بسیار مضر است، از میان بروند. باید آنها را چندین ساعت در آب بخیسانید و سعی کنید طبخ آن را به صورت کامل انجام دهید تا لوبیاها کاملا پخته شوند. این کار مواد شیمیایی linamarin را از بین می‌برد که می‌تواند به سیانور هیدروژن تبدیل شوند.

ماهی تن  به احتمال زیاد شما در مورد خطرات مسمومیت با جیوه را شنیده‌اید. ماهی تن نیز دارای مقداری جیوه است. برای همین شما نباید ماهی تن را به صورت خام مصرف کنید. مخصوصا کودکان و زنان باردار. مصرف موادی که دارای جیوه است باعث؛ خارش، درد، فشار خون بالا و سایر علائم خطرناک شود.

جوز هندی 

به احتمال زیاد در کابینت آشپزخانه شما ادویه‌های از جوز هندی موجود است. این ادویه اگر چه برای پخت و پز مناسب است. اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند باعث روان پریشی، عدم تمرکز، توهم و تحریک بیش از حد منجر شود.

علی دادوران

همه مطالب نویسنده

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. این فیلد الزامی است.