راهکارهایی برای حل مشکل عدم کاهش وزن با رعایت رژیم غذایی اصولی

چرا سالم می‌خورم اما وزنم کم نمی‌شود؟

آیا شما هم از کسانی هستید که ورزش می‌کنید، رژیم می‌گیرید و سالم خواری می‌کنید اما وزنتان کم نمی‌شود؟ افراد بسیاری هستند که علی رغم رعایت یک رژیم غذایی اصولی و ورزش منظم نیمی از عمر خود را درگیر چاقی و موضوع کاهش وزن می‌باشند.

همان‌طور که می‌دانید پایبندی به یک رژیم غذایی در طولانی مدت خسته کننده و روح فرسا است، مخصوصاً اگر در نهایت به نتیجه‌ی دلخواهتان نرسید. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات افرادی که رژیم می‌گیرند این است که پس از مدتی دیگر وزنشان کم نمی‌شود.

این موضوع سبب تضعیف روحیه و سست شدن در مسیر رژیم غذایی اصولی می‌شود. در این بخش از گرینو به بیان این مشکل و ارائه‌ی چند راهکار برای رفع آن می‌پردازیم.

رژیم غذایی اصولی

رژیم غذایی اصولی

چه راهکاری برای حل مشکل عدم کاهش وزن وجود دارد؟

اگر کالری دریافتی بدنتان را بسیار کاهش دهید، بدن دیگر قادر به سوخت و ساز نخواهد بود بنابراین کاهش وزن به سرعت اتفاق نمی‌افتد. یک رژیم غذایی اصولی بر اساس افزایش سوخت و ساز و چربی سوزی شکل می‌گیرد. بدین منظور پروتئین و فیبر را هرگز حذف نکنید و نوشیدن آب، چای و قهوه را فراموش نکنید.

همان‌طور که می‌دانید یک رژیم غذایی اصولی تنها در کنار فعالیت بدنی مثل ورزش مؤثر واقع می‌شود. ورزش را فراموش نکنید اما دقت کنید که افراط در ورزش هوازی هم خوب نیست، بهتر است در کنار آن به عضله سازی و چربی سوزی فکر کنید تا بعد از پایان رژیم، برگشت وزن نداشته باشید.

از نرم‌افزارهایی مثل “کرفس” برای ثبت دقیق کالری‌های مصرفی‌تان استفاده کنید. اکثر افرادی که فکر می‌کنند چیزی نخورده‌اند در واقع از کالری مصرفی خود بی خبرند.

رژیم غذایی

مصرف نمک و کربوهیدرات‌ها را به حداقل برسانید. این موارد موجب ذخیره‌ی آب در بدن و زیاد به نظر رسیدن وزن می‌شوند. دوران قاعدگی خانم‌ها و مصرف داروهایی مثل کورتون هم چنین اثری دارند.

استرس داشتن و خواب نادرست هم از عواملی است که از کاهش وزن در یک رژیم غذایی اصولی جلوگیری می‌کند. پس به فکر دور کردن استرس از خود باشید.

گاهی بدنتان به رژیم عادت کرده است و بهتر است به آن شوک بدهید. به طور مثال می‌توانید تنها برای یک وعده رژیم خود را بشکنید یا رژیم روزه داری را امتحان کنید.

در نهایت لازم است بدانید که کاهش وزن به میزان وزن اولیه شما و عوامل دیگری بستگی دارد و در این راه نباید عجول باشید بنابراین هر روز خود را وزن کشی نکنید و به دنبال معجزه نباشید. اگر یک رژیم غذایی اصولی انتخاب کرده‌اید نباید نگران چیزی باشید. معمولاً عدم کاهش وزن در یک دوره از رژیم طبیعی است.

علی دادوران

همه مطالب نویسنده

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. این فیلد الزامی است.