علائم اختلال بلع

علائم اختلال بلع

مشکل در بلع ، دیسفاژی نیز نامیده می شود . کلمه دیسفاژی به سختی جویدن یا بلعیدن در دهان ، گلو (که به آن حلق گفته می شود) یا مری (لوله از گلو به سمت معده) اطلاق می شود. دلایل زیادی برای اختلال در بلع وجود دارد که به بررسی آن ها می پردازیم.

مراحل تشخیص اشکال در بلع

۱.خطرات را درک کنید.

 چرا دیسفاژی مهم است؟ آسپیراسیون (ass-per-A-shun) زمانی است که مقداری از غذا یا مایعات از چین های صوتی در جهت ریه ها عبور می کند. ممکن است شما این مسئله را به عنوان “چیزی که از لوله خارج می شود پایین” تجربه کرده اید ، و احتمالاً باعث سرفه شدید شما شده است. این اتفاق هر چند وقت یک بار برای همه ما می افتد (شاید شخصی در حالی که وسط نوشیدن یک نوشیدنی بودید حرف خنده داری می زد) ، اما برای کسی که مبتلا به دیسفاژی است ، ممکن است با هر وعده غذایی یا حتی با هر لقمه یا جرعه ای اتفاق بیفتد. اگر این اتفاق خیلی زود رخ می دهد ، فرد حتی می تواند احساس آن را متوقف کند و به هر طریقی واکنش نشان دهد. آنها ممکن است هیچ تصوری نداشته باشند که چیزی به اشتباه پیش می رود. این “آرمان خاموش” نامیده می شود. آسپیراسیون می تواند منجر به ذات الریه شود ، که بسیار جدی و گاهی کشنده است.
2.شخص را در نظر بگیرید.

۲.شخص را در نظر بگیرید.

دیسفاژی در افراد مسن ، افرادی که سکته مغزی کرده اند و افراد مبتلا به زوال عقل ، بیماری پارکینسون ، ام اس و سایر بیماری های عصبی بسیار شایع است. با این حال ، به دلایل مختلف می تواند بر هر فرد در هر سنی تأثیر بگذارد. (دیسفاژی نوزادان ، به ویژه نوزادان نارس را نیز تحت تأثیر قرار می دهد ؛ با این حال ، این مقاله فقط در مورد بزرگسالان بحث خواهد کرد.)
3.به نحوه جویدن و دست زدن به غذا در دهان خود نگاه کنید.

۳.به نحوه جویدن و دست زدن به غذا در دهان خود نگاه کنید.

در صورت صحت هر یک از این موارد ، ممکن است فرد مبتلا به “دیسفاژی دهانی” یا دیسفاژی تحت تأثیر دهان باشد.

 • آیا مدت زمان طولانی برای جویدن فرد طول می کشد؟
 • آیا فرد جویدن را بی اثر یا بلعیده است که فقط تا حدی جویده شده است؟
 • آیا غذایی از یک طرف یا هر دو طرف غذا در آن گونه نگه داشته شده است؟
 • آیا فرد به طور تکان دهنده بیش از حد غذا در دهان خود می گذارد؟
 • آیا پس از بلع مواد غذایی باقیمانده به زبان ، دندانها یا پشت گلو وی چسبیده است؟ به یاد داشته باشید که فرد ممکن است آن را احساس کند یا نشود. سعی کنید فرد پس از بلع دهان خود را باز کند و به داخل نگاهی بیندازد.
 • آیا فرد به دلیل بسته نبودن لب ها ، جلوی دهان خود غذا یا مایعی از دست می دهد؟

4.به دنبال علائم یا نشانه هایی باشید که نشان می دهد اوضاع "از راه اشتباه رو به پایین" است.

۴.به دنبال علائم یا نشانه هایی باشید که نشان می دهد اوضاع “از راه اشتباه رو به پایین” است.

اگر هر یک از اینها درست باشد ، ممکن است فرد مبتلا به “دیسفاژی حلق” یا دیسفاژی تحت تأثیر گلو باشد.

 • آیا فرد هنگام خوردن یا آشامیدن سرفه می کند؟ (این ممکن است قبل یا بعد از بلعیدن اتفاق بیفتد.)
 • آیا فرد هنگام غذا خوردن یا آشامیدن گلو خود را پاک می کند؟ (این اتفاق می تواند قبل یا بعد از بلعیدن نیز رخ دهد.)
 • آیا فرد هنگام غذا خوردن ، یا بعد از بلعیدن چیزی ، صدایی کاملاً “خیس” یا “مبهم” دارد؟

5.به دنبال علائمی باشید که می گوید چیزها در مری گیر می کنند ، لوله ای که از گلو به سمت معده شما می رود.

۵.به دنبال علائمی باشید که می گوید چیزها در مری گیر می کنند ، لوله ای که از گلو به سمت معده شما می رود.

در صورت صحت هر یک از این موارد ، ممکن است فرد دچار “دیسفاژی مری” باشد.

 • آیا فرد از “گیر افتادن” چیزی به خصوص در ناحیه فوقانی قفسه سینه شکایت دارد؟
 • آیا فرد در طول غذا یا بعد از غذا غذا را دوباره جمع می کند؟
 • آیا فرد سابقه مشکلات معده ، سوزش معده یا ریفلاکس دارد؟

6.در صورت نیاز کمک بگیرید.

۶.در صورت نیاز کمک بگیرید.

اگر هر یک از موارد بالا صحت دارد ، با پزشک در مورد ارزیابی بلع از متخصص آسیب شناسی گفتار (SLP) صحبت کنید. این حرفه ای است که اختلالات بلع را ارزیابی و درمان می کند. بیشتر SLP ها با کودکان در مدارس کار می کنند ، اما بسیاری دیگر در درمان بزرگسالان مبتلا به اختلالات بلع تخصص دارند. اگر فکر می کنید خود یا یکی از عزیزانتان در بلعیدن مشکل دارید ، با پزشک خود صحبت کنید و از یک SLP متخصص در بلعیدن درخواست ارجاع کنید.

 • SLP ممکن است یک رژیم غذایی اصلاح شده را پیشنهاد کند ، که می تواند شامل تغییر در بافت غذاهای جامد ، مایعات یا هر دو باشد.
 • تغییر در بافت های جامد معمولاً به معنای پرهیز از برخی موارد سخت یا ترد (مانند آجیل و پاپ کورن) است و ممکن است به معنای نرمتر کردن همه مواد غذایی باشد. نرمی سطوح مختلفی دارد ، از فقط برش دادن غذا به تکه های لقمه گرفته تا غذاهایی که کاملا در مخلوط کن پوره می شوند. SLP توصیف می کند که کدام بافت برای شما توصیه می شود و مثالهایی را برای شما بیان می کند.
 • اگر با مایعات مشکل دارید ، ممکن است SLP مایعات خود را غلیظ کنید. چندین بافت مایعات وجود دارد: نازک (آب معمولی و بیشتر مایعات طبیعی) ، مایعات غلیظ شهد ، مایعات غلیظ عسل و مایعات غلیظ پودینگ. می توانید در اکثر داروخانه ها مواد غلیظ کننده تجاری خریداری کنید که می توانند به مایعات اضافه شوند تا ضخیم تر شوند. SLP در صورت نیاز به مایعات غلیظ شده و مناسب بودن بافت به شما اطلاع می دهد.
  7.اگر توسط SLP هدایت می شود ، برخی از تمرینات را امتحان کنید.

۷.اگر توسط SLP هدایت می شود ، برخی از تمرینات را امتحان کنید.

یک SLP همچنین ممکن است تمرینات را برای تقویت قورت دادن شما توصیه کند. تمرینات مختلفی برای انواع مختلف دیسفاژی وجود دارد و شما فقط باید تمریناتی را انجام دهید که توسط SLP برای مسئله خاص خود به شما توصیه می شود.

8.در صورت نیاز آزمایشات بیشتری را انجام دهید.

۸.در صورت نیاز آزمایشات بیشتری را انجام دهید.

یک SLP همچنین ممکن است آزمایشات بیشتری را برای پی بردن به ماهیت دقیق مشکل شما توصیه کند.

 • دو تست مختلف وجود دارد: یک پرستو باریم اصلاح شده (MBS) ، که یک اشعه ایکس متحرک است و می تواند دقیقاً ببیند غذا چگونه از گلو شما پایین می آید و یک ارزیابی آندوسکوپی فیبرنوری (FEES) ، که کمی است دوربینی که از طریق بینی شما عبور می کند و هنگام قورت دادن غذاهای مختلف به گلوی شما اشاره می کند.

نکاتی درباره تشخیص مشکل بلع

 • اگر مشکوک هستید که خود یا یکی از عزیزانتان به دیسفاژی مبتلا هستید ، با یک پزشک صحبت کنید و از یک متخصص آسیب شناسی گفتار زبان متخصص در زمینه اختلالات بلع درخواست ارجاع کنید.

 • شخصی می تواند بیش از یک نوع دیسفاژی داشته باشد. به عنوان مثال ، دیسفاژی در دهان و گلو “دیسفاژی حنجره” و در گلو و مری “دیسفاژی حلق” نامیده می شود.

هشدارها

 • همه علائم دیسفاژی در اینجا ذکر نشده است ، فقط برخی از علائم رایج است. اگر مشکوک به هرگونه مشکل بهداشتی هستید همیشه با پزشک خود صحبت کنید.

 

علی دادوران

همه مطالب نویسنده

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. این فیلد الزامی است.